süre  4 saat 20 dakika

Koordinat sayısı 4888

Uploaded 30 Aralık 2014 Salı

Recorded Haziran 2014

-
-
2.587 m
1.371 m
0
36
72
143,59 km

3683 kere bakıldı , 15 kere indirildi

yer  Pāmbū Qolūjā, Zanjan (Iran)

مجموعه تخت سلیمان به عنوان چهارمین اثر جهانی ثبت شده یونسکو در ایران مهمترین مرکز مذهبی و عبادتگاه در ایران پیش از اسلام بوده است. نام آن قبل از اسلام آذر گشناسب بوده است آتشکده ای که در حمله هراکلیوس ، امپراتور یونانیان ، به ایران و البته بعدها در موارد زیادی مورد حمله قرار گرفته است. معروف است که بسیار اشیا قیمتی در کف دریاچه کنار آن ریخته شده است. شاید اولین بار آن توسط کوروش کبیر بوده است که پس از پیروزی بر کروسوس پادشاه لیدیه خزانه اشیا قیمتی اورا به عنوان نذر به آب دریاچه ریخته است. بعد ها نیز مشهور است که موبدان این آتشکده، اشیا قیمتی را در زمان محاصره توسط یونانیان و بعد ها سپاه اعراب درون آب دریاچه ریخته اند زیرا که این اتشکده متعلق به اناهیتا الهه آبها بوده است بنابر این ریختن اشیا نذری به داخل آن اصولا به منظور حفظ این اشیا به وسیله صاحب آن تلقی می شده و جایز و مباح بوده است.
اگرچه این سخن مورد قبول همهٔ محققان نیست، ولی یکی از جاهایی که حدس زده می‌شود محل تولد زرتشت باشد، شهر شیز است.
شیز معرب جیس است. پلوتارک مورخ یونانی این شهر را فراد نوشته‌است. در نوشته‌های دیگر پهلوی شیچ خوانده شده، در شاهنامه چیچست به کار رفته و کهن‌تر از همهٔ این نوشته‌ها، در اوستا ست که نام آن را چئچست آورده‌است.امروزه تمام این نام‌ها از بین رفته و این محل را تخت سلیمان می‌نامند.( گنزک یا کنزک، گنجک، گنزه، جنزه، گنجه، گزن، گنگ و به ارمنی گنزکا یا کادزا، به سریانی گنذزک یا گنژگ، به یونانی گنزکا، گادزاکا، گادزا، مورخان تازی آن را جزن یا جزنق نام برده‌اند، مغولان آن را ستوریق گفته‌اند. نام دیگر این شهر، شیز بوده‌است.)
دریاچه ذکر شده که چیچست نیز نام داشته دریاچه است که از جوشش آب از کف عمیق آن تغذیه میشود به گونه ای که چند چشمه نیز از کناره های شکل گرفته از رسوبات دریاچه به اطراف جاری است. عمق دریاچه را 62 تا 125 متر حدس زده اند و شنیده ها حاکی از غرق شدن بسیاری از افراد در آن است.
به هر حال این مجموعه در 45 کیلومتری شهرستان تکاب و در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. برای رفتن به مجموعه دیدنی عازم زنجان شدیم .در اوایل جاده زنجان- بیجار وارد خروجی دندی شده و حدود 90 کیلومتر راندیم تا به شهر دندی رسیدیم. از اینجا وارد جاده دندی – تخت سلیمان می شویم و پیش میرویم تا 46 کیلومتر بعد بلافاصله قبل از روستای نصرت اباد یا همان تخت سلیمان به مجموعه تاریخی مورد نظر می رسیم.مسیر در میانه راه دیدن معادن بزرگ و مهمی را ممکن می سازد. دریاچه و اثار پیرامونش بر روی ارتفاعی بیست متری از دشت اطراف قرار دارند . شاید بهترین موقع دیدار از دریاچه غروب باشد هنگامی که انرژی زیادی در اطراف این دریاچه احساس می شود. زندان دیو نیز که به نوبه خود بسیار دیدنی است در فاصله کوتاه چند کیلومتری و بعد از روستای تخت سلیمان قرار دارد.
شهر دندى
تخت سليمان
شروع پياده روى
درياچه
اتشكده
معبد اناهيتا
ايوان غربي
موزه
روستاي تخت سليمان
زندان ديو

Yorumlar

    You can or this trail