Koordinat sayısı 571

Uploaded 19 Ekim 2013 Cumartesi

-
-
3.829 m
1.316 m
0
5,7
11
22,79 km

10753 kere bakıldı , 233 kere indirildi

yer  Henīz, Qazvīn (Iran)

سحر گاه روز پنج شنبه 25 مهر ماه ساعت 4:00 از تجریش با آژانسی که شب قبل رزرو و هماهنگ کرده بودیم به سمت میدان آزادی برای همراه شدن با دوست دیگرمان حرکت کردیم . پس از طی اتوبان تهران –قزوین پیش از شهر قزوین وارد جاده فرعی معلم کلایه شدیم. این جاده با فراز و نشیب زیاد و پیچ های تند یادآور پیچ های جاده لشگرک بود ولی با طولی حدود 75 کیلومتر با مناظری زیبا .
پس از عبور از شهر معلم کلایه که تنها شهرستان منطقه الموت است و طی حدود 17 کیلومتر وارد جاده فرعی می شویم ( خروجی روستای گازرخان که محل قلعه الموت است حدود 2.5 کیلومتر قبل از این خروجی است.)و پس از طی مسافت 16 کیلومتر و عبور از هرانک،آتان و کلایه نهایتا به هنیز می رسیم. در طول مسیر چیزی که به چشم می امد فعالیت راه سازی جهت جاده الموت به سه هزار بود .
فاصله میدان آزادی تا هنیز 247 کیلومتر است و ما حدود ساعت 9:30 به هنیز رسیدیم . روستایی که بسیار بکر و دور از هیاهوی شهری و تمدن بود. تعداد ستوران از تعداد انگشت شمار اتومبیل ها بیشتر و خانه هایی با تیر های چوبی درحال ساخت بود . پس از جدا شدن از راننده بسیار خون گرم و خوش صحبت مان و آماده شدن ، با توجه به تاریکی زود رس هوا در این فصل و مسیر طولانی و حرکت دیر هنگام و نیز سنگینی کوله ها تصمیم گرفته شد از قاطر برای حمل کوله ها استفاده کنیم.حالا دیگر قاطر بان ،نامزدش و سگ وفادارشان نیز با ما همراه بودند.
حدود ساعت 10:30 با عبور از میان باغات هنیزراه افتادیم وکم کم ارتفاع گرفتیم . شباهت های این دره با روستا های منطقه رودبار قصران و لواسانات کاملا مشهود بود . در میان مسیر چند گله بود و چشمه هایی کم رمق که در این فصل طبیعی می نمود . تمامی مسیر سینه کش کوه و پاکوبی مال رو بود با عرض یک تا دو نفر، بالاخره ساعت حدود 2:15 به جان پناه رسیدیم و پس از صرف ناهار و کمی استراحت ساعت 2:45 به سمت گردنه حرکت کردیم که حدود ساعت 5 به گردنه رسیدیم .ارتفاع گردنه 3850 بود و قله سیالان که روبروی ما قد برافراشته بود با تراورسی که به شیب زیر قله منتهی می شد طی زمانی کمتر از یک ساعت قابل دسترس بود ولی با توجه به زمان بسیار کم مانده تا تاریکی و باد شدید از صعود به قله سیالان صرفنظر کردیم و پس از چند عکس یادگاری بلافاصله به سمت دیگر گردنه سرازیر شدیم . باد شدید بعد ازگردنه حرکت را دشوار کرده بود ، از جانپناه به این سو موبایل ها نیز آنتن دهی نداشتند.
پس از حدود 300 متر ارتفاع کم کردن در اولین محل مسطح که سنگ چین کوتاهی نیز داشت و در کنار دریاچه کوچک یخ زده ای چادر ها را به زحمت علم کردیم، باد شدید و هوا سرد بود . پس از فراهم آوردن بساط شب مانی بلافاصله در چادر ها غذایی مختصر صرف کردیم و به کیسه خواب هایمان خزیدیم ولیکن هر آن احتمال پاره شدن چادر و یا شکستن تیر های آن را با وجود باد شدید می دادیم ، صدای شدید سوز باد نیز خوابیدن را تقریبا محال کرده بود. میزان باد تا ساعت 2 نیمه شب نوسانی به سمت بیشتر شدن داشت و پس از آن روند کاهشی گرفت .
صبح ساعت 6.30 از چادر بیرون آمدیم و سریع پس ازجمع کردن چادر ها به سمت دریا سر حرکت کردیم . بقایای برف چال ها کاملا مشخص بود ولیکن در این فصل تمامی آنها آب شده بودند .استراحتی کوچک در گوسفند سرای وینی ( ارتفاع 3300 متری)داشتیم که البته دیگر اثری از گوسفندان در آن نبود. از مسیر پاکوب در میان کوه های بکر و سر به فلک کشیده به سرعت ارتفاع کم کردیم و پس از گذر چند صخره در کنار اولین چشمه در ارتفاع 2740 متری و در ساعت 8.30مشغول صرف صبحانه شدیم . مسیر طولانی از گردنه پایین آمده بودیم ،حالا دیگر آفتاب از پشت کوه ها بیرون آمده بود و مسیر دره ای ما را روشن و گرم کرده بوداما باد همچنان می وزید. . پس از آن نیز از مسیر باریک پاکوب پس از عبور از چند دهلیز در سینه کش کوه به ابتدای یالی صخره ای رسیدیم که البته باید کمی مسیر را به سمت بالا برای رسیدن به آن طی کرد. رسیدن به روی محوطه صافی که بر روی یال قرار دارد چشم اندازی بسیار زیبا را بروی چشمهای ما گشود: دره هرتنگ و پس از آن دریاسر چشم نواز.. درهمان نقطه با کوهنوردانی با صفا از شهسوار آشنا شدیم و پس از گرفتن چند عکس از مناظر و به همراه ایشان از دشتی پوشیده از علفزار که شیب تندی نیز داشت با عبور از پاکوبی زیگزاگ به سمت جنگل زیر پایمان حرکت کردیم . جنگل نیز در این فصل بسیار زیبا و چشم نواز و هزار رنگ بود . در میان جنگل هم چشمه آبی گوارا بود در ارتفاع 2020 متری با نام ولگه بن که پس از کمی استراحت در کنار آن به حرکتمان ادامه دادیم تا به دره هرتنگه و مجددا کنار مسیر رودخانه رسیدیم ( ارتفاع 1870 متر). جانپناهی به شکل کلبه در کنار صخره ها منظره زیبایی را ایجاد کرده بود. . در امتداد رود راهی شدیم ، دره باز شد و وارد جنگل های تنک خزری شدیم که به دشت سرسبز دریاسر منتهی می شد . تراورس از روی پاکوبهایی که یکدیگر را قطع می کردند،چند گاوداری وکپرهای ییلاقی و اندک گردشگران محلی که برای گردش تا آن جا صعود کرده بودند . پس از آن دوباره به مسیر پر شیب می شد که در انتهای آن روستای عسل محله به چشم می آمد . پایین آمدن از دره که شیبی تند داشت برای ما که پس از طی آن مسیر طولانی خسته بودیم کمی اذیت کننده بود ، به هر حال طی شد و در حدود ساعت 3.30 به درخت معروف روستای عسل محله رسیدیم . در قسمت پایانی راه گروهی از کوهنوردان دانشکده فنی دانشگاه تهران را دیدیم ،حدود 20 نفری بودند و این مسیر را 3 شنبه شب از روستای هنیز شروع کرده بودند و با ما به عسل محله رسیدند .( ظاهرا ما مسیر را خیلی سریع طی کرده بودیم). کل مسیر 28.3 کیلومتر بود که بعلت اختلاف ارتفاع و کوله های سنگین بسیار بیشتر به نظر می آمد .
ما که به دنبال وسیله ای برای رسیدن به شهسوار بودیم بلافاصله یک وانت نیسان که به سمت شهسوار می رفت پیدا کردیم . در قسمت بار آن سوار شدیم و به علت هوای بسیار مطبوع و دید بازی که در پشت نیسان داشتیم طی مسیر تا شهسوار بسیار لذت بخش گردید.
از آن جا با آژانس به رستوران مورد علاقمان( رستوران خانه کوچک به مدیریت آقای تیشینی که در ابتدای کمر بندی قدیم شهسوار قرار دارد) روانه شدیم . حدود ساعت 4 با وجود تعطیل بودن برای ما ناهاری لذیذ (کباب ترش ) آماده کرد . پس از صرف ناهار-شام بلافاصله راهی پایانه مسافری شدیم تا برای تهران وسیله مناسب پیدا کنیم که از اتوبوس خبری نبود و سواری های خط تهران شهسوار به علت شلوغی جاده نرخ 2 برابر پیشنهاد می کردند. با اندکی شانس راننده ای آذری زبان را یافتیم که با تنها 20 هزار تومان اضافه کرایه قبول کرد از جاده چالوس ما را به تهران ببرد .
 • Fotoğraf نهر آب
 • Fotoğraf جانپناه سیالان
 • Fotoğraf گردنه سیالان
 • Fotoğraf منطقه ای با دید بسیار خوب به دریاسر
 • Fotoğraf ابتدای جنگل
 • Fotoğraf جانپناه یاد بود
 • Fotoğraf منطقه شیب دار بالای عسل محله

15 yorum

 • Fotoğraf moo_hj

  moo_hj 22.Eki.2013

  داوود و سگ محبوبش . ولی ناهار اونجا نوش بود . https://www.wikiloc.com/outdoor-trails/hnyz-lmwt-grdnh-syln-sl-mhlh-tnkhbn-5459697#wp-5459700/photo-2865660

 • Fotoğraf Davoud Fazaeli

  Davoud Fazaeli 22.Eki.2013

  آره واقعا شاید این تنها سگی بود که ازش خوشم اومد، تو کل مسیر مواظب ما بود و با سگ های دیگه جنگید https://www.wikiloc.com/outdoor-trails/hnyz-lmwt-grdnh-syln-sl-mhlh-tnkhbn-5459697#wp-5459700/photo-2865660

 • Fotoğraf ehsan aminjavaheri احسان امین جواهری

  ehsan aminjavaheri احسان امین جواهری 02.Kas.2013

  درود
  گزارش خوب و با حسی بود
  ممنون داوود عزیز
  من هم علاقه مندم سیالان را صعود کنم که تابحال سعادت نداشتم

 • Fotoğraf Davoud Fazaeli

  Davoud Fazaeli 03.Kas.2013

  اقا احسان ، بنده بسیار خدمت شما ارادت دارم
  ان شا ا... فرصتی باشه در خدمت شما سیالان رو صعود کنیم

 • Fotoğraf ehsan aminjavaheri احسان امین جواهری

  ehsan aminjavaheri احسان امین جواهری 04.Kas.2013

  سعادتی خواهد بود برای من...
  شخصا خیلی علاقه مندم با بچه های فعال در ویکی لاک برنامه بروم
  دلیلش هم اینه که حس میکنم علایق و طرزفکر مشترکی داریم و همگی دوست داریم دیگران را هم در سفرهامون سهیم کنیم

 • Fotoğraf Nader Montazeryani نادر منتظریانی

  Nader Montazeryani نادر منتظریانی 04.Kas.2013

  درود بر آقا داود عزیز
  گزارش زیبایی از سفر سیالان مرقوم فرموده اید با خواندن این گزارش احساس کردم که با شما همراه بوده ام و خاطرات خوب سیالان را برای من زنده کرد با تشکر فراوان از شما
  شادباشید

 • Fotoğraf Davoud Fazaeli

  Davoud Fazaeli 06.Kas.2013

  دقیقا اقا احسان وجه اشتراک ما اینه که دوست داریم بقیه رو رد سفر هامون شریک کنیم، حالا اگه بشه با هم بریم که چه بهتر

 • Fotoğraf Davoud Fazaeli

  Davoud Fazaeli 06.Kas.2013

  اقا نادر عزیز ممنون از گزارش برنامه خوب شما که مشوق و راهنمای ما در این برنامه بود

 • Fotoğraf nima-55

  nima-55 05.Ağu.2015

  سلام دوست عزيز و گرانقدرم اقاي فضايلي عزيز
  اگر خدا بخواد انشاا... اخر هفته عازم قله سيالان و عسل محله هستيم
  ممنون براي فايل جي پي اس و گزارشي كه نوشتيد
  ارادتمند
  نيما

 • Fotoğraf Davoud Fazaeli

  Davoud Fazaeli 05.Ağu.2015

  سلام بر شما اقا نیمای عزیز
  ان شا الله پیمایش خوبی داشته باشید. مسیر بسیار زیباییست.

 • sinamehrabi 10.Haz.2016

  درود بر شما
  ترک فوق العلده ای بود - صرفا دوستان به فصل ترک و یخچال ها توجه ویژه ای فرمایید

 • Fotoğraf Behnaz Yazdani

  Behnaz Yazdani 30.Eyl.2016

  سلام.
  ممنون از گزارشتون.فصل صعودتون رو ذکر نکردید!

 • Fotoğraf mani aliabadi

  mani aliabadi 12.Ağu.2017

  این هفته با فایل شما این مسیر رو دو روزه رفتیم بسیار مشکل بود کوله کشی و خسته کننده
  بدون کرایه قاطر
  گردنه باد شدید و هوای سردی داشت
  فایل بی نقص بود و مسیر عالی
  ممنونم از شما

 • Fotoğraf Ali Jalali

  Ali Jalali 30.Nis.2018

  درود فراوون

  عااااااااالی

 • MJ Asadi 28.May.2018

  سلام آقاي فضائلي، ممنون بابت گزارش خوب و كاملتون. ميشه لطفا شماره قاطربان تو روستاي هنيز رو برام بفرستيد.
  ممنون

You can or this trail