Zorluk seviyesi   Orta zorlukta

Koordinat sayısı 113

Uploaded 10 Ekim 2015 Cumartesi

-
-
1.979 m
1.717 m
0
4,0
8,0
15,93 km

506 kere bakıldı , 23 kere indirildi

yer  Harāndeh, Tehrān (Iran)

پنجشنبه شانزدهم مهرماه 1394
غاربورنیک
غار بورنیک در استان تهران و در ۱۲۰ کیلومتری شرق شهر تهران و ۱۲ کیلومتری جنوب غربی شهر فیروزکوه و ۶ کیلومتری حاشیه جنوبی "روستای هرانده" واقع شده است .
غار بورنیک در انتهای یکی از دره های منشعب از دره طولانی و وسیع هرانده قرار دارد ، از ژرفای دره رودخانه پرآب نمرود جریان دارد که از شاخه های اصلی حبله رود است . آب نمرود از حوضه وسیع دامنه شمالی کوه قره داغ و دامنه های کوه میشینه مرگ سرچشمه میگیرد .
نام غار از دو کلمه "بور" و " نیک" تشکیل شده است . "بور" تغییر یافته کلمه "بار" جهت سهولت تلفظ در اضافه شدن به کلمه "نیک" است . "بار" به معنای ساحل ، کنار و جای امن است . همانند کاربرد کلمه "بار"در لغت رودبار. لذا بورنیک یا بار نیک یعنی "محل امن خوب" که اسم پرمعنایی برای غار به علت موقعیت خاص قرارگیری آن است .
غار محل امنی برای زندگی و پناه گرفتن بوده است . دهانه غار از دید نهان و به رودخانه نزدیک است . به همین خاطر غار محل امنی برای سکونت در مواقع خطر و زندگی در دوره غار نشینی بوده است.
دهانه غار به ابعاد ۱۰*۱۵ متر و بلندی ۶ متر در ارتفاع ۱۹۵۰ متری سطح دریا قرار دارد . غار از سه تالار عظیم تاقدیسی تشکیل شده است که در سقف هر کدام ، شکاف (گسل)اولیه مولد غار بخوبی نمایان است .
تالار نخست یا تالار بیرونی محوطه بزرگی به ابعاد ۴۰*۵۰ متر و بلندی ۸ متر است و با سنگچین کردن کف شیب دار در گذشته ، دو ایوان که با یکدیگر ۲ متر اختلاف ارتفاع دارند بوجود آمده است . این تالار سکونتگاه اصلی غار بوده و وجود آثاری مانند سفالهای شکسته از دوره های تاریخی مختلف در آن ، نشان دهنده آن است که از مراکز اصلی زیست انسانهای غارنشین به بعد بوده است . در گوشه راست تالار دیوار دروازه دار سنگچین شده ای جلو یک دهلیز ساخته شده و احتمالا محل نگهداری احشام بوده است . در گوشه چپ تالار ، دهانه ای بعرض ۸ متر و بلندی ۱۰ متر ورودی تالار دوم یا تالار اصلی غار است .
تالار دوم یا تالار اصلی غار محوطه ای به ابعاد ۳۰*۶۰ متر و بلندی ۱۵ تا ۲۰ متر است و کف آن با شیب تندی به سمت پایین می رود . این تالار دارای یک دالان نسبتا طولانی در انتها و دالان دیگری بسوی تالار سوم است . در ابتدا و سمت چپ تالار نیز راهرویی رابط این تالار و تالار سوم غار است .
دالان انتها و سمت راست تالار دوم بطور متوسط ۵ متر عرض و ۶ متر بلندی دارد و طول دهانه آنها ۴۰ متر است و در انتهای آن یک چاه به عمق ۵ متر و یک دهلیز بطول ۶ متر وجود دارد . دیواره های دالان یاد شده از چکنده های گل کلمی و نخودی سفید و صورتی رنگ پوشیده شده است
دالان رابط تالارهای دوم و سوم غار که در انتهای دو تالار یاد شده قرار دارد حدود ۳۰ متر طول دارد .
دالان دیگری که ابتدای تالارهای دوم و سوم غار را بهم متصل میکند ۱۰ متر پهنا و ۴ متر بلندی دارد . تالار سوم غار ۱۲ متر بلندی و ۵۵*۲۰ متر طول و عرض دارد و از ابتدا تا انتها شیب تند سنگلاخی و لغزنده ای دارد . انتهای آن دهلیزی دارد که پس از ۸ متر به تالاری پر از پرتگاه ختم می شود . عمق بعضی پرتگاه ها ۲۰ متر است و این بخش غار از سنگهای ستونی و چکنده های مخروطی و کف آن از چکیده ها پوشیده شده است . در گوشه دیگری از این تالار دالانی بطول ۲۰ متر و عرض ۵ متر قرار دارد . کف آن سطح صافی دارد که احتمالا محل اختفای ساکنان غار در مواقع خطر بوده است .
عمیق ترین سطح غار در تالار سوم و مقابل دهلیز رابط پایینی بین دو تالار ، حدود ۶۰ متر پایین تر از سطح دهانه غار واقع است . طول شعبه اصلی غار حدود ۵۰۰ متر است .
دشت بورنیک ,مزارع منطقه و رودخانه نمرود نیز از دیگر دیدنی های روستای هرانده می باشند .
کتیبه ای منقوش به خط کوفی و نقاشی های دیواری متعلق به دوره ایلخانی بدنبال لایه برداری سطوح سیمانی دیوارهای امامزاده یحیی روستای هرانده فیروزکوه کشف شد .
باستان شناسان با اجرای طرح ساماندهی و مرمت بنای امامزاده ۹۰۰ ساله فیروزکوه ، به نقاشی های دیواری و کتیبه ای منقش در سطوح زیرین لایه سیمانی دیواره داخلی دست یافته اند که بر اساس گمانه زنی های انجام شده قدمت این اثر به دوره ایلخانی باز میگردد .
"عبدالرضا برق دهنده " باستان شناس در مورد کتیبه کشف شده می گوید : " در بخشی از کتیبه که از زیر لایه سیمانی خارج شده ، "قال رسول الله " به خط کوفی و به رنگ آبی لاجوردی نوشته شده است ".
به گفته وی نقاشی های دیواری امامزاده یحیی نیز به ارتفاع ۲ متر از سطح زمین و دور تا دور بقعه امتداد دارد و به نظر می رسد نقاشی ها با مضمون مذهبی و آراسته به نقوش اسلیمی است .
در همین حال "قدیر افروند" معاون حفاظت فنی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران کشف کتیبه ایلخانی را حین عملیات سامان دهی و احیای بنای امامزاده یحیی فیروزکوه عنوان کرد و گفت " به دلیل تخریبهای صورت گرفته در بخشی از بنا و مرمت غیر اصولی آن از سوی اهالی منطقه ، طرح احیای بنای امامزاده یحیی آغاز شد که در این میان با برداشته شدن بخشی از سیمان دیوار داخلی ، باستان شناسان به کتیبه ای با قدمت ۷۰۰ سال دست یافتند . "
به گفته وی در سالهای اخیر نمای بیرونی بنای این امامزاده با سیمان سیاه و سفید اندود شده که این لایه ضخیم بار سنگینی را روی بنا بوجود آورده است.
افروند فاز نخست اقدامات صورت گرفته را شامل لایه برداری دیوار سیمانی عنوان کرد و افزود :" سنگینی لایه های سیمانی به همراه گودبرداری صورت گرفته در چند سال اخیر سبب تخریب تدریجی این بنای تاریخی شده و بر این اساس در فاز نخست این طرح ، لایه های سیمانی و گچی از داخل و خارج بنای امامزاده ، زدوده می شود .
در همین حال برق دهنده باستان شناس با بیان اینکه کتیبه و نقاشی های دیواری در سطح زیرین گچ ها قرار داشته و امکان هوازدگی آنها در صورت برداشته شدن پوشش گچی وجود دارد ، اجرای این پروژه را در یک دوره زمانی و متناسب با شرایط آب و هوا عنوان میکند .
بر اساس بخش دیگری از کاوش های صورت گرفته ، گنبد اصلی امامزاده یحیی به شکل طبقه ای و دایره وار بوده و گنبد سیمانی کنونی در سالهای بعد ساخته و روی گنبد اصلی قرار گرفته است .
در اجرای طرح ساماندهی بنای این امامزاده ، گنبد اصلی بر اساس مستندات موجود بازسازی می شود .
معماری بنای امامزاده یحیی به قرن ۷ هجری برمیگردد و بنظر میرسد ادامه یافتن کاوش های کنونی ، منجر به بازیابی نمادهایی از هنر معماری ایلخانی در این بقعه تاریخی شود .
نقاشی های دیواری این بقعه به رنگ لاجوردی بوده و به گفته باستان شناسان این پروژه ، نقاشی کنونی کشف شده طرحی از یک محراب مزین به نقوش اسلیمی است .
بقعه امامزاده یحیی در بخش جنوبی روستای هرانده فیروزکوه به صورت برج سنگی با گنبد رک (مخروطی) قرار گرفته است .
مصالح بکار رفته در بنای بقعه سنگ لاشه ، ملات گچ و ساروج است که در سالهای اخیر با سیمان سیاه و سفید پوشیده شده است .
چشمه خمده
چشمه روستا ی خمده یكی از دیدنی‌ترین نقاط آن به حساب می‌آید كه 5 كیلومتر تا جاده فیروزكوه ـ زرین‌دشت فاصله دارد. بهترین فصل استفاده از این چشمه، فصل بهار و همچنین تابستان است. به دلیل وجود همین چشمه آب معدنی، همه ساله بازدیدكنندگان فراوانی از دیگر نقاط كشور به این روستا می‌آیند. این‌طور كه می‌گویند این چشمه علاوه بر زیبایی فوق‌العاده، خاصیت درمانی هم دارد.
در حقیقت اكنون خمده استخری طبیعی دارد. آبی كه از دل كوه بیرون می‌آید در این استخر كه دورش را سنگ‌چین كرده‌اند، جمع شده و قابل استفاده می‌شود. البته با كشیدن دیواری دور تا دور آن، هم خانم‌ها و هم آقایان می‌توانند در ساعات مختلف از آب چشمه استفاده كنند.
اگر شما هم قصد رفتن به این منطقه و دیدن مناظر و زیبایی‌های آن را دارید، از تهران به سمت فیروزكوه حركت كنید. چشمه آب معدنی خمده در نزدیكی روستایی به همین نام واقع شده است. اگر راهتان را به سمت فیروزكوه ادامه دهید، حدود 40 كیلومتری فیروزكوه به این روستای زیبا خواهید رسید.
 • Fotoğraf wp-1(غار بورنیک)
 • Fotoğraf wp-1(غار بورنیک)
 • Fotoğraf wp-1(غار بورنیک)
 • Fotoğraf wp-1(غار بورنیک)
 • Fotoğraf wp-1(غار بورنیک)
 • Fotoğraf wp-1(غار بورنیک)
 • Fotoğraf wp-2(درمسیر روستای خمده)
 • Fotoğraf wp-2(درمسیر روستای خمده)
 • Fotoğraf wp-2(درمسیر روستای خمده)
 • Fotoğraf wp-2(درمسیر روستای خمده)
 • Fotoğraf wp-2(درمسیر روستای خمده)
 • Fotoğraf wp-2(درمسیر روستای خمده)
 • Fotoğraf wp-3(درمسیر روستای خمده)
 • Fotoğraf wp-3(درمسیر روستای خمده)
 • Fotoğraf wp-3(درمسیر روستای خمده)
 • Fotoğraf wp-3(درمسیر روستای خمده)
 • Fotoğraf wp-4(روستای خمده)
 • Fotoğraf wp-4(روستای خمده)
 • Fotoğraf wp-4(روستای خمده)
 • Fotoğraf wp-4(روستای خمده)
 • Fotoğraf wp-4(روستای خمده)
 • Fotoğraf wp-4(روستای خمده)
 • Fotoğraf wp-5(چشمه خمده)
 • Fotoğraf wp-5(چشمه خمده)
 • Fotoğraf wp-5(چشمه خمده)
 • Fotoğraf wp-5(چشمه خمده)
 • Fotoğraf wp-5(چشمه خمده)
 • Fotoğraf wp-5(چشمه خمده)

Yorumlar

  You can or this trail